9 marca 2000 roku w Londynie otwarto największe w Europie koło obserwacyjne (135 m) – London Eye. Oko Londynu symbolizuje wejście w nowe milenium i często jest ono nazywane także Kołem Milenijnym. Ten niezwykły punkt widokowy został ulokowany nad Tamizą, przy County Hall i początkowo zakładano, że będzie to chwilowa atrakcja. Jednak bardzo szybko London Eye stał się jedną z najbardziej popularnych atrakcji na świecie, wyprzedził nawet Wieżę Eiffla. Kiedy ponownie ubiegano się o pozwolenie na przedłużenie ekspozycji, za obecnością London Eye głosowało aż 85% mieszkańców. Na pewno do 2025 roku będziemy mieli szansę spojrzeć na Londyn wprost z diabelskiego młyna, a być może i dłużej. Obecnie ciężko wyobrazić sobie krajobraz Londynu uboższy o London Eye.
London Eye zachwyca swoją prostotą i przede wszystkim wielkością. Podczas jednego obrotu trwającego około 30 minut w jednej z przeszklonych kapsuł (London Eye posiada 32 kapsuły symbolizujące 32 dzielnice miasta) mamy szasnę spojrzeć na Londyn z innej perspektywy. Diabelski młyn porusza się na tyle wolno, że bez problemu możemy przyjrzeć się wszystkim detalom na horyzoncie.
To diabelskie koło jest także ciekawym kawałkiem surrealistycznej architektury – wielkie, szklane koło kontrastuje ze słynnym Big Benem i Pałacem Westminsterskim. W 1993 roku pismo Sunday Times zaprosiło czytelników do udziału w konkursie, który polegał na zaprojektowaniu pomnika symbolizującego nowe milenium. Kilka miesięcy później redaktor naczelny gazety poinformował, że nikt nie był na tyle kreatywny, aby wygrać konkurs. Małżeństwo David Marks i Julia Barfield postanowili ponownie spróbować swoich sił i podjęli decyzję o stworzeniu Koła Milenijnego. Wsparcie finansowe oferowało British Airways, dzięki czemu projekt miał szansę powodzenia. Największą przeszkodą było pozwolenie na budowę. Twórcy przeprowadzili liczne spotkania, prezentacje, aby wyjaśnić ideę London Eye. Mimo komplikacji, niezrozumienia pomysłu ponad 80% decydujących wyraziło zgodę na powstanie Oka Londynu. Tak to się zaczęło i trwa od 17 lat…
Od 1 stycznia 2005 roku wokół Koła mieści się najważniejsza impreza sylwestrowa w Londynie. Gdy Big Ben wybija północ, niebo jest rozświetlane przez fajerwerki, a jedną z zapierających dech atrakcji są sztuczne ognie puszczane wprost z Oka Londynu. Jako ciekawostkę warto podać, że na pokładzie kapsuły udzielono ponad 430 ślubów (w tym aż 21 związków partnerskich), a panoramę miasta z London Eye podziwiało ponad 3 tysiące celebrytów.
Nie zastanawiaj się dłużej, jedź do Londynu na wycieczkę lub na kurs języka angielskiego i odkryj najciekawsze miejsca w stolicy Wielkiej Brytanii.
Warto też sprawdzić naszą ofertę kursu grupowego języka angielskiego dla dorosłych w Toruniu.
Dodaj komentarz