fbpx





    Blog

    Słodki CROISSANT, czy ostra PAELLA? - czyli francuski kontra hiszpański
    23.11.2017

    Pomimo tego, iż języki te w dużej mierze się różnią, to należą do jednej rodziny języków. Języki romańskie, bo właśnie o nich mowa, wywodzą się z łaciny i oprócz języka francuskiego i hiszpańskiego należą do nich także włoski, portugalski i rumuński. Jako językami ojczystymi posługuje się nimi około 750 mln osób, zamieszkujących przede wszystkim południowo-zachodnią Europę oraz Amerykę Łacińską. W Polsce zarówno język hiszpański, jak i język francuski są niezwykle lubiane i popularne. Jeśli akurat rozważasz naukę któregoś z nich, poniżej przedstawiamy ich podstawowe zasady, które mogą pomóc ci w podjęciu decyzji.

    To be or not to be, czyli słów kilka o czasowniku BYĆ

    Czasownik „być” jest niezwykle istotny w każdym języku obcym. Jest tak ważny, iż niektóre języki postanowiły ten czasownik wzmocnić o jeszcze jedno „być”! Jak to możliwe? Spójrzcie na przykład z języka hiszpańskiego:

    • Jestem Ania – Yo soy Ania (odmiana czasownika „ser”)
    • Jestem szczęśliwa – Yo estoy feliz (odmiana czasownika „estar”)

    SER i ESTAR to jedne z najważniejszych czasowników w języku hiszpańskim, których używa się w odniesieniu do różnych sytuacji. Czasownikiem SER posłużymy się w sytuacji, w której chcemy określić cechy lub stan niezmienny, stały. Z kolei ESTAR wyraża sytuację lub stan przejściowy.

    Sprawdź: Kurs języka hiszpańskiego w Toruniu

    W języku francuskim natomiast sytuacja jest o wiele prostsza, gdyż istnieje tylko jeden czasownik „być”, czyli être.

    • Jestem Ania – Je suis Ania
    • Jestem szczęśliwa – Je suis heureuse

    Sprawdź: Kurs języka francuskiego w Toruniu

    O języku w mowie i piśmie

    W przypadku języka francuskiego możemy śmiało stwierdzić, iż croissant z masłem to nie jest… Sposób, w jaki francuskie wyrazy są napisane, różni się od tego, jak są wymawiane. Sprawia to, iż nauka pisania i mówienia są niemal osobnym doświadczeniem. Z kolei język hiszpański jest dość fonetycznym językiem i po opanowaniu podstawowych zasad (podwójne ll brzmi jak Y, a H znajdujące się na początku jest nieme, itp.) można wymawiać wszystko dokładnie tak, jak jest napisane.

    Wciąż nie możesz się zdecydować który język obcy wybrać? Umów się na darmową lekcję pokazową w Dynamicznym Centrum Językowym 3WAY!

     

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *